Test červené vlajky – Jaká je tvoje červená vlajka?

Buďme upřímní. Všichni máme ve vztazích červené vlajky. Jsou to věci, kterých si všimneš a které tě prostě donutí přemýšlet: „Proč to dělají?“ Protočení očí? Okamžité odepsání? Volání nebo psaní na „Dobrou noc“? Mohlo by to být kterékoli z nich – nebo dokonce více – a možná si to ani neuvědomuješ.

Toto je zábavný kvíz, který ti pomůže zjistit, jaká jsi červená vlajka ve vztazích. Existuje spousta lidí, kteří spadají do červených vlajek a nevšimnou si toho, dokud se nedostanou příliš hluboko do vztahu. Udělej si tento kvíz a zjisti, jaká je tvoje červená vlajka ve vztazích!

Co je to Test červené vlajky?

Když si představíš červenou vlajku, pravděpodobně tě napadnou ty zřejmé. Víš – ten chlap, který je ženatý, osoba, která nehledá nic vážného, nebo ten, kdo má záznam v trestním rejstříku. Ale co ty červené vlajky, které jsou pro tebe prostě špatné?

Mohu použít Test červené vlajky k hodnocení ostatních?

Ano, můžeš použít Test červené vlajky k hodnocení ostatních. Stejný postup můžeš použít k hodnocení lidí, kteří jsou ti blízcí: tvých přátel, partnera nebo členů rodiny.

Seznam červených vlajek v tomto kvízu

Nedostatek důvěry

Důvěra je definována jako jistota, že někdo udělá správnou věc, když to budeš potřebovat. Je to něco, co si musíš zasloužit, a může to být poškozeno mnoha věcmi, jako jsou lži nebo zrada. Existuje mnoho způsobů, jak se nedostatek důvěry může projevit ve vztahu. Jedním z nejčastějších je, když jeden partner nemá pocit, že by k němu ten druhý byl upřímný nebo otevřený. Může to být proto, že mají podezření, že před nimi jejich partner něco skrývá, nebo proto, že jim jejich partner o něčem lhal, nebo proto, že s nimi prostě nedokázal komunikovat vhodným způsobem. Ve vztahu bez důvěry se partneři nikdy necítí bezpečně nebo pohodlně, aby se jeden druhému otevřeli. Místo toho neustále střeží své myšlenky a emoce. Bez otevřenosti v jejich interakcích – klíčové složky každého emočně zdravého vztahu – nemají partneři šanci se jeden s druhým empaticky spojit, což je nezbytné pro to, aby se časem rozvíjely prvky jako láska, intimita a vzájemná podpora. Vztah je jen tak silný, jak silná jsou pouta důvěry, která spojují jeho členy. Pokud důvěra neexistuje, každý vztah se začne rozpadat.

Neustálá žárlivost

Když tě neustále obviňují z podvádění nebo si myslí, že je podvedeš, znamená to, že nevěří ve tvou schopnost být věrný/á. Znamená to, že ti nedůvěřují natolik, aby věděli, že bys je nepodvedl/a. To je problém, protože pokud jste vy dva ve vztahu, je důležité, abyste si oba navzájem důvěřovali. Čím větší důvěra mezi dvěma lidmi panuje, tím silnější je jejich pouto. A pokud jeden člověk nedůvěřuje druhému natolik a neustále ho obviňuje z podvádění, může to způsobit vážné problémy v jejich vztahu. Neustálá žárlivost může být problémem v jakémkoli vztahu a vést k dalším problémům, což zanechává oba partnery v nepohodě. Každý člověk musí brát v úvahu pocity toho druhého a společné nalezení řešení pro zvládání žárlivosti je zásadní pro její efektivní řešení.

Přehnaně kontrolující chování

Kontrola, jako koncept, je obecně považována za negativní, protože naznačuje, že jedna osoba má moc nad druhou. Kontrola však může být pozitivní, když se používá k podpoře zdravých interakcí mezi lidmi s různými potřebami, přáními a očekáváními. Například, pokud máš partnera, který rád plánuje každý detail tvého dne, a ty rád/a improvizuješ, pak mít nějakou strukturu ti může ve skutečnosti pomoci cítit se bezpečněji. Pokud se však tvůj partner snaží vnucovat ti svou vůli nebo tě manipulovat, abys dělal/a to, co chce, bez ohledu na to, co chceš nebo potřebuješ TY, pak by to mohlo být indikátorem přehnaně kontrolujícího chování. Přehnaně kontrolující chování se může projevovat v mnoha formách. Nejčastějším příkladem je, když jeden partner chce dělat všechna rozhodnutí za druhého. K tomu často dochází, když se jeden partner cítí ohrožen nezávislostí druhého, nebo když má pocit, že nemá kontrolu nad svým životem. Je také běžné, že lidé, kteří kontrolují, se snaží změnit, jak jejich partneři vypadají nebo se chovají, aby lépe zapadli do zbytku společnosti.

Spoluzávislost

Spoluzávislost je termín používaný k popisu nezdravých návyků, které se vyvíjejí ve vztazích, kde se jeden partner spoléhá na druhého v oblasti emocionální podpory, uznání a dalších potřeb. Ve spoluzávislém vztahu si oba partneři neuspokojují své vlastní potřeby – místo toho se soustředí na uspokojování potřeb toho druhého. Spoluzávislost lze vidět v jakémkoli druhu vztahu: mezi přáteli nebo členy rodiny, nebo romantickými partnery. Je to jeden z nejčastějších znaků emočně zneužívajícího vztahu. Spoluzávislost se často stává, když se někdo vzdá své vlastní identity, aby se přiblížil partnerovi, který může být emočně nedostupný nebo nějakým způsobem zneužívající. Spoluzávislí se často cítí, jako by museli dělat vše pro svého partnera a dělat ho šťastným, aby si ho udrželi. Spoluzávislost se také může vyskytnout v dlouhodobých vztazích, kde má jeden partner problém se závislostí. V tomto případě se ne-závislý partner může cítit zodpovědný za to, že pomůže svému blízkému dosáhnout střízlivosti nebo v ní setrvat – ale nakonec podporuje závislost svého blízkého místo toho, aby mu pomohl ji překonat zdravými prostředky.

Gaslighting

Gaslighting je forma emocionálního zneužívání, ke kterému může dojít v jakémkoli vztahu. Je to, když se jeden člověk snaží přesvědčit druhého, že se mýlí, je zmatený nebo dokonce blázen. Oběť gaslightingu může začít věřit, že problémem je ona, a ne zneužívající. Lidé, kteří jsou vystaveni gaslightingu, se mohou cítit, jako by se zbláznili, a začít zpochybňovat své vlastní duševní zdraví. Mohou se divit, jestli je s nimi něco v nepořádku, nebo jestli si představují věci, které nejsou pravdivé. Gaslighting může být obzvláště nebezpečný, když k němu dochází během hádek mezi páry, protože může způsobit, že se oběť cítí, jako by byla vinna za hněv svého partnera. Je důležité si pamatovat, že si nikdy nezasloužíš, aby se k tobě takto někdo choval, ať už je to přítel, člen rodiny nebo romantický partner. Pokud se tě někdo snaží manipulovat nebo tě přimět, abys se cítil/a jako blázen, pak je čas, abys vyhledal/a pomoc u terapeuta nebo poradce, abys mohl/a začít dělat změny ve svém životě.

Zabývání se minulými vztahy

Důvodem zabývání se minulými vztahy je fakt, že je lidskou přirozeností mít tendenci zabývat se věcmi, které se již staly. Když se těmito věcmi zabýváme, může to způsobit, že se cítíme smutní, rozrušení a deprimovaní. Může to také způsobit, že se cítíme rozzlobení a zahořklí vůči jiným lidem nebo sobě. Obvykle se zabýváme minulými vztahy, protože mezi párem a námi existují nějaké nevyřešené problémy. Ale také se zabýváme minulými vztahy, protože nechceme, aby naše budoucí vztahy dopadly jako ten náš poslední. Může být těžké ohlédnout se za svými minulými vztahy a uvědomit si, že by ti možná bylo lépe samotnému/samotné. Koneckonců, je přirozené chtít najít někoho, kdo tě miluje stejně jako tví bývalí. Ale někdy, když se ohlédneš za svými minulými vztahy (i když byly hrozné), máš pocit, že tvému současnému vztahu něco chybí. A přemýšlíš, jestli možná prostě nejsi určen/a k tomu, abys byl/a s někým po zbytek svého života. Pokud byl tvůj minulý vztah špatný kvůli něčemu konkrétnímu, jako je podvádění nebo zneužívání, pak je čas tyto problémy vyřešit, než se posuneš dál s někým novým. A pokud je na tobě něco, co lidem ztěžuje, aby tě milovali, pak může být čas na sebereflexi a zlepšení, než budeš hledat lásku znovu. Nespěchej do dalšího vztahu příliš brzy – dej si nějaký čas od randění, aby sis mohl/a být jistý/á, že až se někdo objeví, bude to pro tebe ten pravý/pravá.

Pocit nízkého sebevědomí

Někdy si prostě potřebuješ připomenout, že nejsi sám/sama v pocitu, že tě tvůj partner ve skutečnosti nemiluje. To může být opravdu těžké udělat, když máš nízké sebevědomí a máš pocit, že tě tvůj partner neustále shazuje nebo si z tebe dělá legraci. Je snadné si myslet, že pokud tě nemiluje on/ona, pak tě nebude milovat ani nikdo jiný. Ale to není pravda! Existuje spousta lidí, kteří by rádi byli ve vztahu s někým, kdo jim dává dobrý pocit ze sebe samých a kdo se k nim chová dobře. To, že se k tobě tvůj současný partner nechová dobře, neznamená, že neexistují jiní lidé, kteří by se k tobě chovali lépe.

Fyzické, emocionální nebo psychické týrání

Týrání je jakékoli chování, které ti způsobuje fyzickou, sexuální nebo emocionální újmu. Může se to stát různými způsoby a může se to opakovat v průběhu času. Aby bylo možné určit, zda zažíváš týrání, je důležité pochopit, že to NIKDY není tvoje chyba. Pokud ti někdo jiný ubližuje, pak je zodpovědný za své činy – ne ty. Nepadni do pasti, kdy si říkáš, že „to není tak zlé“ a minimalizuješ chování druhé osoby. Každý si zaslouží, aby se k němu chovali laskavě a s úctou, včetně tebe. Uvědomění si toho ti může pomoci zastavit cyklus emocionálního zneužívání. Příznaků emocionálního zneužívání je mnoho. Pamatuj, že tvé spojení s tvým partnerem, rodičem, spolupracovníkem nebo přítelem je stále emočně zneužívající, i když se dopouští pouze malého počtu těchto chování, a ne všech. Měj také na paměti, že emocionální zneužívání je často nepostřehnutelné, když přemýšlíš o svém vztahu. V důsledku toho může být velmi obtížné rozpoznat varovné signály. Přemýšlej o tom, jak se cítíš při interakcích, pokud máš problém určit, zda je tvůj vztah zneužívající. Existuje velká pravděpodobnost, že tvůj vztah je emočně zneužívající, pokud se při interakci s druhou osobou neustále cítíš zraněný/á, naštvaný/á, zmatený/á, nepochopený/á, depresivní, nervózní nebo bezcenný/á.

Problémy se zvládáním hněvu

Každý, kdo někdy byl ve vztahu, může potvrdit, jak obtížné mohou být. Každý vztah se skládá z nedokonalých jedinců, kteří mají často odlišná očekávání. Nakonec zažiješ zklamání, pokud budeš neustále očekávat od života to nejlepší. Je velmi běžné, že vztahy mezi partnery zažívají konflikty. A zatímco mnoho párů si je vědomo toho, že se ne vždy shodnou, mnoho z nich si neuvědomuje nebezpečí, která hněv představuje pro jejich vztah. Je nutné pochopit, co je hněv. Ve své nejjednodušší formě je hněv pocit, který lidé zažívají, když jsou rozrušení. Hněv není nutně špatná emoce. Ale způsob, jakým lidé často ventilují svůj hněv, je škodlivý.

Nedostatek emoční inteligence

Schopnost člověka porozumět a ovládat své emoce za účelem dosažení konkrétních cílů je známá jako emoční inteligence (EI). Protože postrádají sociální dovednosti nebo mají potíže s empatií vůči ostatním, může být pro lidi s nízkým EI obtížné navazovat vztahy. Zamysli se nad osobou ve svém životě, která má potíže s navazováním přátelství. Možná jsi to ty? Abychom prosperovali, byli spokojení a žili dlouhý, zdravý život, všichni potřebujeme smysluplné vztahy. Silné a trvalé vztahy jsou budovány sdílením myšlenek, projevováním porozumění, soucitu a podpory lidem, na kterých nám záleží. Když nám však chybí základní dovednosti EQ, je pro nás často velmi obtížné navazovat přátelství, zejména důležitá a dlouhodobá, a v důsledku toho často trávíme životy sami. Tuto tendenci však můžeme změnit tím, že budeme trávit více času poznáváním druhých a méně času mluvením a více času nasloucháním. Člověk je ochotnější sdělit více informací o svém životě, pokud má pocit, že je mu nasloucháno. V důsledku toho existuje šance na smysluplnou výměnu a rozvoj důvěry ve vztahu.

VztahyLáskaVztahySexualita
Výsledky hodnocení tvých červených vlajek ve vztahu:

Abys viděl/a, jak ostatní skórovali v tomto testu, prosíme sleduj naši facebook page.

Zkuste znovu