ADHD Teszt - Van ADHD-m? (ADHD Teszt Online)

ADHD Teszt Online

Bárki kaphat ADHD-t, korra, nemre vagy fajra való tekintet nélkül. A tünetek gyermekkorban kezdődnek. Azonban számos tényezőtől függően, észrevétlen és diagnosztizálatlan maradhat, amíg felnőttkorban nem derül fényt rá. 2020-as globális demográfiai szerkezethez igazítva, az állandó felnőttkori ADHD prevalenciája 2,58%, míg a tüneti felnőttkori ADHD prevalenciája 6,76% volt, ami világszerte 139,84 millió és 366,33 millió érintett felnőttnek felel meg.

Valaha is kételkedtél abban, hogy bizonyos mértékig van ADHD-d? Itt van, hogyan segíthetnénk. Ez az online teszt elemzi, hogy bizonyos mértékig van-e ADHD-d 28 kérdés megválaszolása során, hat dimenzióban, és értékeli az általános súlyosság fokát. A kérdések megválaszolásakor kérjük, vedd figyelembe, hogyan érintettek Téged az elmúlt évben.

Felhívás a világnak: Az ADHD nem kifogás, hanem magyarázat.

Mi az ADHD?

A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) egy neurológiai rendellenesség, amely az agy azon részeit érinti, amelyek segítenek tervezni, fókuszálni és feladatokat végrehajtani. Az ADHD tünetei altípusonként eltérhetnek, mint például figyelmetlenség, hiperaktivitás vagy kevert.

Mi okozza az ADHD-t?

Az ADHD oka(i) és kockázati tényezői ismeretlenek, de a jelenlegi kutatások szerint a genetika fontos szerepet játszik. A genetikán kívül a tudósok más lehetséges okokat és kockázati tényezőket is vizsgálnak, többek között:

  • Agyi sérülés
  • Környezeti kockázatoknak való kitettség (pl. ólom) terhesség alatt vagy fiatal korban
  • Alkohol és dohányzás a terhesség alatt
  • Koraszülés
  • Alacsony születési súly

Másrészről, számos mítoszról, amelyek az ADHD lehetséges okait taglalják, kimutatták, hogy hamisak. Ezek közé tartozik a nagy mennyiségű cukor fogyasztása, a túlzott tévénézés, valamint a szegénység vagy a családi zavargások tapasztalása. Ezek a tényezők súlyosbíthatják az ADHD tüneteit, de nem okozzák azt.

Az ADHD 3 típusa

Elsődlegesen Hiperaktív-Impulzív ADHD

Azok az emberek, akiknél elsősorban a hiperaktív-impulzív ADHD van jelen, úgy cselekednek, mintha egy motor hajtaná őket, kevés impulzuskontrollal, mint például mozgás, fészkelődés és beszéd még a legalkalmatlanabb időkben is. Impulzívak, türelmetlenek, és másokat megszakítanak. A hiperaktív-impulzív típusú ADHD-s gyerekek zavaróak lehetnek az osztályteremben. Megnehezíthetik a tanulást maguk és más diákok számára is.

Elsődlegesen Figyelmetlen ADHD (Korábban “ADD”)

A figyelmetlen típusú ADHD-val rendelkező emberek nehezen tudnak fókuszálni, feladatokat befejezni és utasításokat követni. Könnyen elterelődnek és feledékenyek. Lehetnek álmodozók, akik rendszeresen elveszítik a házi feladatokat, mobiltelefonokat, illetve beszélgetéseket. Időnként küzdhetnek impulzuskontrollal vagy hiperaktivitással is. De ezek nem a figyelmetlen ADHD fő jellemzői. A szakértők úgy vélik, hogy a figyelmetlen típusú ADHD-val rendelkező sok gyermek nem kap diagnózist, mivel nem hajlamosak a tanulási környezetet zavarni. Ezt korábban “ADD”-nek (Figyelemhiányos zavar) hívták az “ADHD”-hez képest.

Kombinált típusú ADHD

Ha kombinált típusú ADHD-d van, a tüneteid nem kizárólag a figyelmetlenség vagy a hiperaktív-impulzív viselkedés kategóriájába tartoznak. Ehelyett mindkét kategória tüneteinek kombinációját mutatja. ADHS nélkül vagy azzal, a legtöbb ember tapasztal valamiféle figyelmetlenséget vagy impulzív viselkedést. De ez súlyosabb azoknál, akiknél ADHD van. A viselkedés gyakrabban fordul elő és zavarja az otthoni, iskolai, munkahelyi és társas helyzeteket. A tünetek idővel változhatnak, így az ADHD típusa is változhat. Az ADHD egész életen át tartó kihívás lehet. De a gyógyszeres kezelés és más kezelések javíthatják az életminőséget.

ADHD Hat Dimenzióban

Feledékenység

Természetes, hogy időnként elfelejtünk dolgokat, de akinél ADHD van, a feledékenység gyakoribb lehet. Ez magába foglalhatja olyan dolgok elfelejtését, mint például házimunkák befejezése, bevásárlás, telefonhívások visszahívása vagy számlák időben való kifizetése. Míg az alkalmi feledékenység csak kellemetlenséget okozhat, néha annyira komollyá válhat, hogy karrierünket és kapcsolatainkat is érintheti.

Ha a feledékenység dimenzióban elért pontszámod nagyobb, mint 70, fontos stratégiákat alkalmazni a felelősségeid hatékonyabb kezelésére. Próbálj meg emlékeztető alkalmazásokat használni, riasztásokat beállítani, és napi teendőlistákat készíteni, hogy nyomon követhesd feladataidat. A nagyobb feladatok kisebb, kezelhetőbb lépésekre bontása segíthet elkerülni a túlterheltség érzését. Rutinok kialakítása szintén könnyítheti a memórián jelentkező terheket, ami megkönnyíti a napi feladatok nyomon követését.

Figyelmetlenség

A fókusz hiánya, más néven figyelmetlenség, az ADHD egyik jellegzetes tünete. Az ezzel a tünettel küzdő egyének gyakran nehézséget okoznak a részletekre való tartós figyelem fenntartása, ami unalomhoz és gyakori álmodozáshoz vezet. Érdekes módon egy 2020-as kis tanulmány megállapította, hogy az ADHD-val rendelkező emberek is tapasztalhatnak hiperfókuszt, ahol annyira elmerülnek egy tevékenységben, hogy elveszítik az idő és környezetük érzékelését, ami félreértésekhez vezethet a kapcsolatokban.

Ha a figyelmetlenség dimenzióban elért pontszámod nagyobb, mint 60, a fókusz javítása prioritást kell, hogy élvezzen. Fontold meg egy munka- vagy tanulási környezet kialakítását minimális zavaró tényezőkkel. Az olyan eszközök, mint a zajcsökkentő fejhallgatók, strukturált időbeosztások és rendszeres szünetek különösen hasznosak lehetnek. Továbbá, a tudatosság, mint például a meditáció gyakorlása növelheti a jelen pillanatra vonatkozó tudatosságot, segítve a figyelem javítását idővel. Ha szükséges, a kognitív viselkedésterápia (CBT) vagy gyógyszeres kezelés lehetőségének megvitatása egy egészségügyi szakemberrel előnyös lehet.

Hiperaktivitás

A hiperaktivitást az állandó mozgási késztetés jellemzi, még olyan helyzetekben is, ahol ez nem lenne megfelelő. Ez jelentkezhet túlzott fészkelődésként, kopogtatásként vagy beszédként. Felnőtteknél a hiperaktivitás gyakran úgy jelenik meg, hogy szélsőséges nyugtalanságot okoz, például túl sokat beszélnek, vagy küzdenek a csendes részvétellel a szabadidős tevékenységekben. Ha ez a energia nincs kezelve, frusztrációhoz és szorongáshoz vezethet.

Ha a hiperaktivitás dimenzióban elért pontszámod nagyobb, mint 80, alapvető fontosságú, hogy konstruktív kivezetéseket találj a felesleges energiának. A rendszeres fizikai tevékenység, például sport vagy edzés, segíthet enyhíteni a nyugtalanságot. A relaxációs technikák, mint a mélylégzés vagy a progresszív izomlazítás szintén hatékonyak lehetnek az elme és a test megnyugtatásában. Személyes határok meghatározása társas helyzetekben megakadályozhatja mások túlterhelését a túlzott beszéddel vagy mozgással.

Impulzivitás

Az impulzivitás az a hajlam, hogy gondolkodás nélkül cselekedjünk. Az ezzel a tünettel küzdő személyek gyakran félbeszakítják a beszélgetéseket, megszólalnak kéretlen időkben, és nem megfelelő időpontokban hangzanak el megjegyzéseket. Az impulzuskontroll az ADHD egyik legnagyobb kihívást jelentő aspektusa, mivel megköveteli az impulzív viselkedés felismerését és kezelését, ami nehéz lehet.

Ha az impulzivitás dimenzióban elért pontszámod nagyobb, mint 50, alapvető fontosságú stratégiákat kifejleszteni az impulzív viselkedés kezelése érdekében. Gyakorold a mély lélegzetvétellel való szünetet, vagy számolj el tízig, mielőtt válaszolnál a beszélgetések során vagy döntéseket hoznál. Az önkontroll növelése magába foglalhatja konkrét célok kitűzését és jutalmazást az impulzív cselekedetek kezeléséért. Ha az impulzivitás jelentős zavart okoz, nagyon hasznos lehet egy ADHD-val foglalkozó terapeuta szakmai irányítása.

Idővakság

Néhány ember számára az idő fogalma megfoghatatlan lehet az agyuk egyedi feldolgozási módja miatt. Egy pillanatban úgy érezhetik, hogy csak néhány percet töltöttek régi fotók nézegetésével, csak hogy rájöjjenek, órák teltek el. Egy másik alkalommal úgy érezhetik, órákig takarítottak, de valójában csak rövid idő telt el. Ez a rossz időérzékelés megnehezíti, hogy megbecsüljék, meddig tartanak a feladatok, célokat tűzzenek ki, határidőket tartsanak be, és terveket készítsenek a jövőre.

Ha az idővakság dimenzióban elért pontszámod nagyobb, mint 65, az időgazdálkodási készségek javítása alapvető fontosságú. Fontold meg, hogy időzítőket vagy riasztásokat használj a feladatokra szánt idő nyomon követésére, és határozott határidőket tűzz ki magadnak. Vizualizált időbeosztás vagy idővonal létrehozása segíthet jobban megérteni, hogyan épül fel a napod. Olyan technikák, mint a Pomodoro technika, amely időzített intervallumokra bontja a feladatokat, segíthetnek nyomon követni és megelőzni, hogy órákat veszítsenek el a hiperfókusz miatt. Következetes rutinok és időkövető eszközök jelentősen csökkenthetik az idővaksággal járó nehézségeket.

Érzelmi Szabályozatlanság

Az érzelmi szabályozatlanság, az ADHD egy kevésbé gyakran tárgyalt tünete, az érzelmek kezelésével vagy mérséklésével kapcsolatos nehézségekre utal. Az ezzel a tünettel küzdők nehezen kezelik a gyászt, a veszteséget és más negatív eseményeket, megnehezítve a barátságok és kapcsolatok fenntartását. Ezenkívül az érzelmi szabályozatlanság más mentális egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például szorongás és depresszió.

Ha az érzelmi szabályozatlanság dimenzióban elért pontszámod nagyobb, mint 70, az érzelmeid kezelésének megtanulása kulcsfontosságú. A kognitív viselkedéstechnika segíthet negatív gondolatminták felismerésében és kihívásában. A tudatosság gyakorlatai, mint a mély légzés vagy az irányított meditáció, szintén segíthetnek az intenzív érzelmek megnyugtatásában. Egy támogató hálózat építése barátokból, családból vagy terapeutából biztosíthatja azt a stabilitást, amely szükséges a nehéz helyzetek kezeléséhez. Ha a szorongás vagy depresszió is fellép, a szakmai segítség keresése erősen ajánlott.

References:

  1. A. Robin, Eleanor Payson (2002) The Impact of ADHD on Marriage. Adhd Report, The
  2. Kathleen G. Nadeau (2005) Career choices and workplace challenges for individuals with ADHD. Journal of clinical psychology
  3. K. Bachmann, A. P. Lam, Peter Sörös, M. Kanat, E. Hoxhaj, S. Matthies, B. Feige, H. Müller, J. Özyurt, C. Thiel, A. Philipsen (2018) Effects of mindfulness and psychoeducation on working memory in adult ADHD: A randomised, controlled fMRI study.. Behaviour research and therapy
  4. Benjamin C. Storm, H. White (2010) ADHD and retrieval-induced forgetting: Evidence for a deficit in the inhibitory control of memory. Memory
  5. Martine E. M. Mol, M. V. van Boxtel, Dick Willems, F. Verhey, J. Jolles (2009) Subjective forgetfulness is associated with lower quality of life in middle-aged and young-old individuals: A 9-year follow-up in older participants from the Maastricht Aging Study. Aging & Mental Health
  6. Sara Scholtens, A. Rydell, F. Yang-Wallentin (2013) ADHD symptoms, academic achievement, self-perception of academic competence and future orientation: a longitudinal study. Scandinavian journal of psychology
Személyiség és ÖnazonosságADHDEgészségPszichológiai teszt
Az ADHD teszten elért összpontszámod: %TOTAL%/600, a részletek az alábbiakban találhatók:

Ahhoz, hogy láthasd mások hogyan teljesítettek kérünk kövess bennünket itt fb.com/arealme.

Még egyszer